Raport "Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków"
22 listopada br. odbyła się konferencja prasowa w formule hybrydowej, podczas której zaprezentowano wnioski i rekomendacje z raportu badania opinii publicznej pt. „Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków”.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia idei wtorkowej konferencji przez Szymona Bubiłka – Członka Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma oraz Aleksandrę Kurowską – Dziennikarkę, która moderowała panel dyskusyjny. Zaprezentowane wyniki raportu zapoczątkowały dyskusję na temat profilaktyki chorób nowotworowych oraz jej świadomości społecznej. Następnie przedstawiono rekomendację zmian, które zostały opracowane przez specjalistów z obszaru onkologii, epidemiologii i prewencji nowotworów, medycyny rodzinnej a także przedstawiciela z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Z okazji prezentacji raportu Stowarzyszenie udostępniło także swój mobilny gabinet #FuraZdrowia, w którym uczestnicy konferencji mogli zbadać swoje znamiona na skórze. Więcej o projekcie: www.onkobieg.pl/zdrowie.
KLUCZOWE OBSERWACJE PRZEDSTAWIONE W RAPORCIE:
- 39% Polaków i Polek nie wie, że w Polsce dostępne są bezpłatne, finansowane przez NFZ badania profilaktyczne wykrywające nowotwór na wczesnym etapie.
- 46% Polaków i Polek nie potrafi wymienić żadnego badania profilaktycznego w kierunku nowotworów.
- 64% badanych nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych
w kierunku nowotworów. - 36% badanych nie wie, gdzie w swojej okolicy może wykonać badania profilaktyczne wykrywające nowotwór.
- 19% Polaków i Polek twierdzi, że profilaktyka nie uratuje im życia.
Badania profilaktyczne w Polsce
Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania chorobom nowotworowym jest profilaktyka. Jednak aby profilaktyka była skuteczna – badania trzeba wykonywać regularnie i interpretować ich wyniki z lekarzem. Szacuje się jednak, że aż 2/3 Polaków nie wykonuje regularnych badań mogących uratować ich zdrowie i życie. Dlaczego tak się dzieje? Na to i inne pytania starano się odpowiedzieć w raporcie. Komentowaniem wyników badań opinii publicznej a także rekomendacją zmian zajęli się: prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski - Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich Kościi Czerniaków NIO w Warszawie, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego; dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej; dr hab. n. med. Joanna Didkowska - Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów NIO w Warszawie; dr hab. n. med. Marta Mańczuk - Kierownik Pracowni Prewencji Nowotworów Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów NIO w Warszawie; dr n. med. Michał Sutkowski - Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego; Jakub Adamski - Dyrektor Departamentu Strategii i Działań Systemowych Biura Rzecznika Praw Pacjenta; dr Paweł Koczkodaj - Zastępca Kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej NIO, Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, Association of European Cancer Leagues – ECL; Kamil Dolecki – Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.
Rekomendacje działań wypracowane przez ekspertów obejmują:
W zakresie edukacji:
Podkreślanie wartości profilaktyki dla ludzi zdrowych, a także informowanie o tym, gdzie i w jakim celu można wykonać badania przesiewowe.
Społeczeństwo:
- Promocja już istniejących programów przesiewowych wraz z listą placówek, gdzie można je wykonać
- Budowanie świadomości wartości badań profilaktycznych, z naciskiem na informację, że są przeznaczone dla ludzi zdrowych i mogą uratować życie, wraz z promocją istniejących programów badań profilaktycznych dla określonych grup wiekowych - Rozszerzenie grupy docelowej działań promocyjnych o młodzież
- Wprowadzanie zmian w istniejących i planowanych programach badań przesiewowych poprzez:
- Rozszerzenie grupy odbiorców o młodzież szkolną - Nagłaśnianie historii pacjentów, którym profilaktyka realnie uratowała życie
- Budowanie świadomości zachowań prozdrowotnych
- Rozszerzenie listy zachowań, które szkodzą zdrowiu oraz tych, które wspomagają organizm
Lekarze:
- Powołanie grupy roboczej składającej się z lekarzy różnych specjalizacji, w tym lekarzy medycyny rodzinnej, medycyny pracy, onkologów oraz ginekologów, która:
- Opracuje rekomendacje dotyczące profilaktyki w ramach swoich specjalizacji
- Opracuje materiały edukacyjne dla lekarzy dotyczące profilaktyki
w celu zaangażowania lekarzy w informowanie pacjentów o możliwych działaniach prozdrowotnych
- Opracuje przystępne materiały edukacyjne, które lekarz może przekazać pacjentowi podczas wizyty – w wersji elektronicznej oraz drukowanej, także w językach mniejszości narodowych
W zakresie zmian systemowych:
Pracodawcy
- Wprowadzenie do Kodeksu pracy dodatkowego dnia wolnego do wykorzystania na badania profilaktyczne,
- Zachęcenie pracodawców do propagowania zdrowych zachowań
w miejscu pracy poprzez propagowanie/rozwinięcie ministerialnego programu „PracoDawca Zdrowia”
Szkolnictwo
- Wprowadzenie do podstawy programowej dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych lekcji o zdrowiu
Raport pt. „Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, a w jego stworzenie zaangażowali się: Prezes Zarządu Kamil Dolecki, Członek Zarządu Szymon Bubiłek oraz Członkini Stowarzyszenia Ewa Styś.
Partnerami raportu są:
Link do pełnego zapisu konferencji: youtube.com/watch?v=WixjIm1jl9g
Link do raportu: sarcoma.pl/media/raport-2022.pdf
***
Wszelkie pytania dotyczące Raportu „Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków” można kierować do:
• Szymona Bubiłka
e-mail:
tel.: 508 147 186
• Ewy Styś
e-mail:
tel.: 607 820 766