#5 dla Pielęgniarki
9 lutego 2024 r. odbyło trzecie szkolenie z psychoonkologii z cyklu #5dla... Tym razem swoją wiedzą, wieloletnim doświadczeniem pracy z pacjentem w trakcie terapii onkologicznej specjaliści podzielili się z pielęgniarzami i pielęgniarkami.
Pielęgniarstwo onkologiczne to nie tylko nauka, ale także sztuka - sztuka niesienia wsparcia, zrozumienia i troski w trudnych chwilach. Codziennie, gdy stawiamy czoła emocjonalnie wymagającym sytuacjom, zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest dbanie o swoje psychiczne dobro. W pracy na oddziale onkologicznym, zachowanie równowagi emocjonalnej jest szczególnie trudne. Dlatego tak ważne jest poczucie zaopiekowania, posiadanie odpowiedniej wiedzy i narzedzi do jaknajlepszego wsparcia pacjentów, ale też umiejętności zadbania o siebie.
Tematy jakie zostały omówione podczas szkolenia to:
- wprowadzenie do psychoonkologii
- psychospołeczne wyzwania w chorobie nowotworowej
- etapy choroby nowotworowej, specyfika pomocy osobom w młodym wieku
- efektywna komunikacja między pacjentem a pielęgniarką, pacjentem a jego rodziną, między pielęgniarką a rodziną chorego
- sytuacja rezygnacji z radykalnego leczenia przeciwnowotworowego
- umieranie, śmierć i żałoba – ujęcie psychologiczne (etapy, konsekwencje i sposoby radzenia sobie)
- zespół wypalenia zawodowego
Szkolenie odbyło się pod kierownictwem prof. Anny Raciborskiej, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkollogicznej Dzieci i Młodzieży i Joanny Pruban. Szkoleniowcami #5dlaPielegniarki byli: psychoonkolog Joanna Pruban, psychoonkolog Mariola Wujec i pielegniarka koordynujaca Ewa Kołacz.
Patronat nad wydarzeniem objęło: Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne.
Organizatorzy: Instytut Matki i Dziecka oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma