Spotkanie Pacjentów z Ministrem Zdrowia 2.12.2014
Z inicjatywy Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz Szymona Chrostowskiego, Prezesa Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, odbyło się we wtorek 2 grudnia 2014 r., spotkanie z organizacjami pacjenckimi wyjaśniające szczegóły pakietu onkologicznego.
W spotkaniu udział wzięli także Piotr Warczyński, Podsekretarz Stanu MZ, Krzysztof Bąk, Rzecznik Prasowy MZ oraz przedstawiciele organizacji pacjentów onkologicznych m.in. Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Federacji Amazonek, Fundacji Wygrajmy Zdrowie, Stowarzyszenia PBS, POL-ILKO, Fundacji Alivia, Stowarzyszenia Rakowiak, Fundacji Carita i innych. Przedstawicielem Stowarzyszenia na tym spotkaniu był Andrzej Tabaka.
Podczas spotkania Minister Zdrowia wyjaśnił zasady i cele funkcjonowania wkrótce wchodzącego w życie pakietu onkologicznego, odpowiedział także na pytania nurtujące pacjentów oraz zaprezentował kampanię informacyjną skierowaną do społeczeństwa. Ścieżka pacjenta onkologicznego zakłada diagnostykę i leczenia chorych na nowotwory z „zieloną kartą” bez kolejek i limitów. Kompleksowe placówki onkologiczne będą mogły przeprowadzać badania i leczenie bez limitów pod warunkiem spełnienia kryteriów maksymalnego czasu oraz zwołania konsylium. Podstawą sytemu stają się lekarze rodzinni, którzy wbrew panującym przekonaniom, otrzymają wiele zachęt oraz narzędzi, aby skutecznie i sprawnie kierować pacjentów z podejrzeniem raka na szybką ścieżkę, a co za tym idzie wcześnie wykrywać nowotwory. Lekarze POZ będą otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie za każdą wydaną „zieloną kartę”, wzrasta także stawka kapitacyjna. Szkolenia dla lekarzy w 2015 roku będą odbywać się w całym kraju, w regionach. Opieka onkologiczna jeśli to możliwe będzie realizowana w trybie ambulatoryjnym, zamiast na niepotrzebne hospitalizacje środki finansowe będą przeznaczone na pokrycie kosztów dojazdu pacjenta i hostele. Co niezmiernie istotne dla pacjentów, każdy ośrodek medyczny będzie musiał raportować do NFZ dane o skuteczności leczenia i przeżyciach 5-letnich, które będą podane do publicznej wiadomości. Każdy z nas będzie mógł zatem zweryfikować jakość leczenia i wybrać taką placówkę, która ma doświadczenie i efektywnie leczy konkretne typy nowotworu. Realizacja pakietu onkologicznego będzie poddawana na bieżąco monitoringowi i kontroli w celu wprowadzania poprawek i weryfikacji mechanizmów, które się nie będą się sprawdzać w praktyce.