Kto z pacjentów onkologicznych może zaszczepić się przeciwko COVID-19 w pierwszej kolejności?
10 marca ruszyła rejestracja na szczepienie przeciwko COVID 19 dla niektórych grup pacjentów przewlekle chorych (grupa 1B). Część chorych onkologicznie dostanie e-skierowanie automatycznie. W niektórych przypadkach e-skierowanie musi wystawić lekarz prowadzący lub lekarz POZ (szczegóły poniżej). Dopiero po otrzymaniu e-skierowania, pacjent może zapisać się na konkretny termin szczepienia. Pacjenci powinni zapoznać się z wytycznymi dostępnymi na stronie gov.pl. W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym (szczególnie osoby w trakcie czynnej terapii onkologicznej).
Którzy pacjenci onkologicznie chorzy znajdują się w grupie 1B?
- pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią (włączając immunoterapię i leczenie celowane),
- u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.
Większość pacjentów z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią (włączając immunoterapię i leczenie celowane) będzie miało e-skierowania wystawione automatycznie.
Z uwagi na niedawne poszerzenie grupy 1B oraz wiele złożonych i szczególnych przypadków terapii, niektóre osoby z grupy 1B nie mają automatycznie wystawionych e-skierowań. W takich sytuacjach pacjenci powinni zgłosić się do lekarza prowadzącego lub lekarza POZ (np. konsultacja telefoniczna, e-wizyta lub wizyta w poradni) z prośbą o wystawienie e-skierowania na szczepienie przeciwko Covid-19. W szczególności dotyczy to następujących grup pacjentów:
- u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia,
- osoby nie korzystające z publicznego systemu ochrony zdrowia,
- osoby chore onkologicznie leczone w ramach badań klinicznych (po 31 grudnia 2019 r.)
- osoby poddane po 31 grudnia 2019 r. niektórym metodom leczenia onkologicznego (niektóre świadczenia w zakresie immunoterapii lub leczenia celowanego).
Jak sprawdzić czy mam wystawione e-skierowanie?
Posiadanie aktywnego e-skierowania można sprawdzić na 3 sposoby:
1) Indywidualne Konto Pacjenta (najszybciej i najprościej),
2) Dzwoniąc na infolinię 989
3) Pytając lekarza (lekarz może sprawdzić m.in. w gabinet.gov.pl czy jest aktywne e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 dla wybranego nr PESEL).
Gdzie zapisać się na szczepienie?
Miejsce szczepienia zależy od rodzaju i czasu przebycia terapii:
1) Pacjenci w trakcie czynnej terapii onkologicznej (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane) powinni umówić się na szczepienie w swoich ośrodkach onkologicznych. Jednakże w niektórych przypadkach pacjenci mogą umawiać się także w populacyjnych punktach szczepień (wytyczne dostępne na stronie gov.pl informują w których sytuacjach nie ma żadnych
przeciwwskazań do szczepienia).
2) Pacjenci którzy skończyli terapię onkologiczną po 31 grudnia 2019 r. (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane) powinni zapisać się na szczepienie w populacyjnych punktach szczepień.
3) Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, u których nie rozpoczęto leczenia powinni zapisać się na szczepienie w populacyjnych punktach szczepień lub w ośrodku onkologicznym, po konsultacji z lekarzem prowadzącym (np. konsultacja telefoniczna, e-wizyta lub wizyta w poradni).
Schematy postępowania:
Jesteś pacjentem onkologicznym i w latach 2020-2021 leczono Cię chemioterapią lub radioterapią?
1. Skierowanie na szczepienie dostaniesz automatycznie
Skierowanie dla Ciebie zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia (w przypadkach opisanych powyżej lekarz prowadzący wystawi e-skierowanie).
2. Jeśli jesteś już PO czynnym procesie terapii onkologicznej (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane – zakończone po 31 grudnia 2019 r.)
– zapoznaj się z wytycznymi,
– jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia, skontaktuj się z wybranym populacyjnym punktem szczepień (włączając szpitale węzłowo-populacyjne i tymczasowe) i umów termin szczepienia.
3. Jeśli jesteś W TRAKCIE czynnego procesu terapii (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane)
– zapoznaj się z wytycznymi i w razie potrzeby skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym
– jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia, zostaniesz zaszczepiony w swoim ośrodku onkologicznym lub w populacyjnych punktach szczepień
4. Zaszczep się
Skorzystaj z bezpłatnego szczepienia w wybranym przez siebie czasie.
5. Przyjmij drugą dawkę
Pamiętaj o drugiej dawce szczepienia – termin otrzymasz bezpośrednio w punkcie szczepień w dniu podania pierwszej dawki. Zostanie on automatycznie zarezerwowany.