IX Tydzień Świadomości Czerniaka
30 czerwca zainaugurowano IX Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem #SkóraPamięta, organizowany przez Akademię Czerniaka i sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, który potrwa do 5 lipca. W Polsce co roku wykrywa się około 50 tys. różnego typu nowotworów skóry, które często nie są one groźne, ale 6 proc. z nich to wyjątkowo niebezpieczne czerniaki. Specjaliści podkreślają, że najważniejsza jest profilaktyka, czyli unikanie nadmiernego opalania się i stosowanie kremów ochronnych. W przypadku podejrzenia zachorowania decydujące znaczenie ma wczesne rozpoznanie choroby i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Nawet niewielka zmiana na skórze może prowadzić do niepomyślnego przebiegu choroby. Aby ocenić, czy zmiana może być związana z czerniakiem, stosujemy system ABCDE (kliknij).
Świadomość Polaków o zachorowaniach na nowotwory skóry poprawiła się w ostatnich latach, lecz nadal potrzebna jest edukacja, głównie w zakresie profilaktyki wtórnej, kiedy bardzo wiele zależy od obserwacji znamion i badania podczas kontroli u dermatologa raz do roku.
Co roku Akademia Czerniaka dociera do kolejnych grup Polaków. Tegoroczna kampania posiada formułę filmu przyrodniczego, w którym Krystyna Czubówna opowiada o różnych zachowaniach ludzi. Lekkomyślność wobec szkodliwego wpływu na promieniowanie UV było wyznacznikiem podziału populacji na gatunki omawiane przez panią lektor. Blokowiec pospolity, Działkowiec czerwonogrzbiety, Mieszczuch lekkomyślny - kim jesteś ? Mamy nadzieję, że Ty pamiętasz o ochronie swojej skóry, bowiem #SkóraPamięta wszystko.
Z materiałami edukacyjnymi - w sam raz na rozpoczynające się lato - można zapoznać się w materiałach video i informacją prasową zamieszczoną poniżej KLIKNIJ
Prof. Piotr Rutkowski o czerniaku - dlaczego warto obserwować swoje znamiona i jak odpowiednio chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV ?
Animacja o bezpiecznych wakacjach :
Więcej informacji o kampanii na stronie Akademii Czerniaka