Awelumab w leczeniu raka z komórek Merkla - refundacja
Rak z komórek Merkla (MCC, Merkel cell carcinoma) jest rzadko występującym nowotworem skóry o wysokiej złośliwości, wywodzącym się prawdopodobnie z komórek neuroendokrynnych (komórek Merkla). Rak z komórek Merkla (MCC) to neuroendokrynny nowotwór skóry o bardzo złośliwym przebiegu. Zachorowania są bardzo rzadkie. Większość przypadków występuje w starszym wieku. Rak z komórek Merkla zazwyczaj zlokalizowany jest na obszarach skóry narażonych na ekspozycję słońca. Zwykle objawia się on jako czerwony guzek o gładkiej powierzchni z licznymi teleangiektazjami. Najczęstszą lokalizacją raka skóry z komórek Merkla jest skóra głowy i szyi, następnie skóra kończyn górnej i dolnej.
Podstawą terapii w przypadkach o zaawansowaniu lokoregionalnym, kiedy choroba nie jest zaawansowana, jest resekcja chirurgiczna, czyli wycięcie zmiany, ewentualnie z usunięciem węzłów chłonnych, jak również radio- i chemioterapię. W przypadku dużego zaawansowania choroby od kilku lat na świecie istnieje również możliwość stosowania immunoterapii w leczeniu pacjentów z rakiem z komórek Merkla. Do tej pory w Polsce leczenie awelumabem było dostępne tylko w procedurze Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych, w nielicznych placówkach w kraju. Wskazane jest, aby chorzy otrzymywali leczenie tuż po postawieniu diagnozy, w wyniku dużej skuteczności leczenia awelumabem i poprawy czasu przeżycia chorych, a nie po kilku tygodniach od rozpoznania.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 maja 2021 roku. Do refundacji wejdzie nowa cząsteczka immunokompetentna awelumab w leczeniu pacjentów z przerzutowym rakiem z komórek Merkla (nowotwór skóry). Zastosowanie immunoterapii awelumabem stanowi nowe narzędzie w walce z rakiem z komórek Merkla. Lek będzie refundowany w Polsce w ramach nowego programu lekowego B.117 Leczenie raka z komórek Merkla awelumabem (ICD-10 C44) w 1. i 2. linii leczenia.