Dla chorych i opiekunów

Łatwo daje się zauważyć, że wyróżnikiem współczesnej cywilizacji jest dynamiczny rozwój nauki i techniki, w tym również: biologii, biochemii, medycyny i biotechnologii. Dla dokładnego zrozumienia najnowszych osiągnięć w dowolnej dziedzinie konieczne jest przyswojenie sobie dużej liczby specyficznych pojęć. Ten przejaw specjalistycznego języka dotyczy również medycyny. Jednak na szczęście tematykę medyczną, w tym również odnoszącą się do onkologii można omawiać w sposób przystępny, ograniczając do niezbędnego minimum specjalistyczne słownictwo. W myśl takiego ujęcia w tym dziale znajduje się szereg publikacji, przedstawiających w zrozumiały sposób tematykę leczenia i zapobiegania nowotworom. Do dyspozycji Czytelnika jest również słownik najczęściej używanych pojęć medycznych oraz historie pacjentów, chorujących na różne odmiany mięsaka. Ponadto w tym dziale znajdują się recenzje kilku opracowań o wpływie stanu emocjonalnego pacjenta na przebieg jego choroby. Wszystkie recenzje zostały napisane przez Annę Domańską - pacjentkę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie oraz Kliniki Ortopedii i Traumatologii w SPSK 4 w Lublinie. Z kolei słownik pojęć medycznych ostatnio wzbogacił się o kilka pozycji dzięki tłumaczeniom artykułów z witryny informatycznej National Cancer Institute przez Zuzannę Osica - studentkę kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ostatnim czasie ten dział witryny wzbogasił się również o dwie publikacje Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczące leczenia za granicą.  Poza tym dostęny jest również poradnik: "Nie kłaniaj się bólowi i nie ból się!".

Chociaż treści tego bloku były gromadzone z myślą o chorych i ich opiekunach, z reguły nie posiadających dogłębnej wiedzy medycznej, to prezentowana tematyka może zainteresować również lekarzy różnych specjalności, nie wyłączając onkologów.